Zima umí kouzlit – a naši prvňáčci z 1.A se rozhodli, že její sílu prozkoumají na vlastní oči (a ruce!). Vydali se proto na dobrodružný pokus s vodou, mrazem a barvami. A výsledek? Kouzelná ledová dekorace, která alespoň na chvíli zdobila školní záhonek.
Experiment začal jednoduchou otázkou: „Co se stane, když smícháme vodu s barvami a necháme ji venku na mrazu?“ Aby to děti zjistily, naplnily průhledné igelitové rukavice vodou a přidaly do nich kousky barevného krepového papíru. Papír okamžitě začal vodu zabarvovat a děti s napětím sledovaly, jak se z obyčejné tekutiny stává barevný lektvar.
Hotové rukavice pak pečlivě odnesly ven a položily na zem. Pak už nezbývalo nic jiného než čekat. A to bylo asi nejtěžší! Ráno už děti běžely ven s nadšením. A co je čekalo? Místo měkkých rukavic tam ležely pevné a krásně zmrzlé ledové ruce, ve kterých se barvy promíchaly do magických odstínů. Protože byla ledová nadílka tak krásná, rozhodli se prvňáci ozdobit jimi školní záhonky. Každý si vybral místo a svůj výtvor umístil mezi rostlinky.
A co jsme se naučili? Že mráz má opravdu silu, že voda dokáže měnit skupenství a že i věda může být velká zábava!
Tř.uč. 1.A – A. Suchá